Ak máte zimné pneumatiky, ktoré ešte nie sú zničené a budete ich používať aj ďalšiu sezónu, pravdepodobne ich budete chcieť uskladniť. Aby sa mimo sezóny nepoškodili a nestratili svoje vlastnosti, je potrebné dodržať niekoľko odporúčaní.

Nájdite im špeciálne miesto

Či už letné alebo zimné pneumatiky, všetky by mali mať počas mimo sezóny svoje špeciálne miesto, kde budú oddychovať. Najlepším riešením je regál v pivnici alebo v garáži, no aj v tomto prípade treba dodržať niekoľko zásad skladovania. Ak by ste ich totiž skladovali nesprávne, za niekoľko mesiacov ich dokážete poškodiť viac, ako pri samotnej jazde na rozpálenej alebo zamrznutej ceste. Základným pravidlom je, aby neboli uskladnené na ostrých predmetoch, ale najlepšie v regáloch na ne určených. V takýchto stojanoch môžu byť umiestnené aj v komínoch a nezaberú vám veľa miesta. Treba však myslieť aj na to, že žiadna kvapalina im nerobí dobre a preto ich styku s nimi vyhýbajte. Vyliata farba, olej alebo kyselina by mohli poškodiť ich povrchovú štruktúru a úplne by ich znehodnotili. Pred uskladnením sa poriadne presvedčte, že im nič nehrozí a v ich okolí sa nebezpečné tekutiny nenachádzajú. Uškodiť im môže aj príliš vysoká vlhkosť alebo voda. Najhoršie čo môžete urobiť, je ich skladovanie v exteriéri, kde na ne naprší alebo mrzne. Zapamätajte si, že či už zimné alebo letné pneumatiky, všetky musia byť uskladnené v suchu, mimo slnka a mrazu. Ani výkyvy teplôt im nerobia dobre a preto by sa mali nachádzať v miestnosti so stálou teplotou.

Pri nedodržaní základných pravidiel poškodíte aj tie najlepšie letné pneumatiky, ktoré už ďalšiu sezónu nebudete môcť použiť. Nič sa nestane, ak doma nemáte k dispozícii špeciálny stojan, no v žiadnom prípade ich nenechávajte uložené na zemi. Najlepšie je pod ne uložiť paletu alebo nejakú dosku, ktorá ich od zeme oddelí. Ochránite ich tak pred nečistotami, ale aj možnou vodou a deformáciou.

Využiť môžete aj službu na uskladnenie

Ak nemáte doma žiadne miesto na ich uskladnenie, riešením je aj služba v autoservise. Mnohé z nich ponúkajú skladovanie pneumatík za poplatok, kedy si môžete byť istý, že vám nebudú zavadzať a ani sa nepoškodia. Pri domácom uskladnení sa môže stať, že pneumatiky sa zdeformujú a nebudú vhodné na použitie. V tom prípade ich na auto neobúvajte, ale kúpte rovno novú sadu. Pri výbere vám zaručene pomôže test pneumatík, ktorý každý rok vykonávajú renomované spoločnosti. Vďaka nemu si dokážete vybrať nielen pneumatiky za skvelé ceny, ale aj s výbornou kvalitou a spoľahlivosťou.