Pri jazde autom netreba na bezpečnosť zabúdať v žiadnom ročnom období. No v zime by sme iste mali byť o čosi ostražitejší a jazdiť ešte opatrnejšie a zodpovednejšie. Na čo všetko treba myslieť a ako jazdiť v zime, aby ste neohrozovali seba, ani ostatných účastníkov premávky?

  1. Kvalitné zimné pneumatiky sú základ

Patríte k tým nezodpovedným vodičom, ktorí si stále myslia, že prezúvať na zimné pneumatiky je len výmysel výrobcov pneumatík? A že pre bezpečnú jazdu nie sú zimné pneumatiky nutné? Robíte veľkú chybu. Nielenže vám hrozí pokuta, ale čo je najdôležitejšie, naozaj riskujete. Ak máte v zime obuté letné pneumatiky, výrazne sa predlžuje brzdná dráha a auto je na zasneženej vozovke nestabilné. Nie je to však len o samotnom prezúvaní. Myslieť by ste mali tiež na to, že zimné pneumatiky sa opotrebúvajú. Vymeniť by ste ich mali aspoň po štyroch sezónach alebo v prípade, ak hĺbka ich dezénu klesne pod 4 mm.

Dôležitý je ale aj výber vhodných pneumatík. Ak si s výberom neviete poradiť, sledujte nezávislé testy pneumatík, ktoré sa uskutočňujú v každej sezóne. Získate tak prehľad o tých najlepších novinkách, ktoré jednotlivé značky ponúkajú. V prípade, že v zime jazdíte na dlhé trasy a v horských oblastiach, určite voľte prémiové pneumatiky vyššej kvality, ako napríklad pneumatiky Continental.

  1. Jazdite rozumne!

Na zasneženej, prípadne zľadovatenej vozovke, skutočne nie je priestor na agresívnu jazdu a „predvádzanie sa“. Svoju jazdu teda prispôsobte počasiu, stavu vozovky a svojim schopnostiam. Rýchla jazda, prudké brzdenie alebo pridávanie, či agresívne zmeny smeru a pohyby volantom, by mali byť v zime absolútnym tabu.

  1. Buďte obozretní

Možno jazdíte opatrne a rozumne. No zaručiť sa za ostatných vodičov iste nemôžete. Preto buďte maximálne obozretní a pozorne sledujte aj reakcie ostatných účastníkov premávky. Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť od ostatných áut, aby ste v prípade potreby dokázali ubrzdiť a najmä, aby ste nemuseli brzdiť prudko.

  1. Pozor na šmyky v zákrutách

Veľmi častou príčinou nehôd v zime je práve nezvládnutie jazdy v zákrutách. Ako teda jazdiť v zákrutách? Predtým, ako do zákruty vojdete, spomaľte. Nie však prudkým brzdením. Rýchlosť spomaľte v dostatočnom predstihu, aby ste zákrutou prešli primeranou rýchlosťou, plynule, bez trhavých pohybov a prudkých zmien rýchlosti. Tak predídete riziku šmyku.

  1. Vozidlo pred jazdou očistite

Zákon o cestnej premávke hovorí o tom, že „vodič je povinný zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla“. Zároveň tiež platí, že „vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť“. Z hľadiska zákona, ale aj zdravého rozumu, je teda jazda so zasneženým predným, či zadným sklom, neprípustná. Musíte však očistiť aj karosériu. Odpadávajúce kusy snehu, či námrazy, by mohli pristáť práve na čelnom skle a znemožniť tak výhľad a bezpečnú jazdu. Ohroziť by však mohli aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Ak teda chcete bezpečne doraziť do cieľa aj v zime, dodržiavať tieto zásady je naozaj nevyhnutné. Tak, ako by mali byť samozrejmosťou zimné pneumatiky, samozrejmá by mala byť aj opatrná jazda.