Zimné pneumatiky sa odlišujú od letných pneu už na prvý pohľad. Totiž, majú odlišný profil kostry, inú tuhosť dezénových blokov, ale aj rozdielne nastavenie dezénu, čo je ovplyvnené množstvom záberových hrán, ktoré v prípade letných pneumatík nie sú potrebné. Vo všeobecnosti možno povedať, že pneumatiky určené na zimu sú mäkšie, a teda výrazne prispievajú k bezpečnej a spoľahlivej jazde v extrémnych podmienkach. Akonáhle sa na teplomery ukáže 7 stupňov Celzia a menej, mali by ste navštíviť autoservis, kde vám odborníci nielen vymenia letné pneu za zimné, ale taktiež skontrolujú geometriu kolies či poradia s kúpou kvalitných hliníkových diskov.

Hĺbka dezénu je kľúčová

Zimné pneumatiky majú pochopiteľne odlišnú hĺbku dezénu ako pneumatiky, ktoré sú určené na letnú prevádzku. Nedá sa presne povedať, za akú dobu sa z pôvodných ôsmych milimetrov dostanete na kritické štyri milimetre, keďže v tomto prípade môže dezén ovplyvniť aj to, aký štýl jazdy preferujete. Pokiaľ však myslíte ekonomicky, nie ste často vystavovaný prudkej akcelerácií a jazdíte najmä po diaľniciach, tak aj lacné pneumatiky vám dokážu vydržať dlho, zhruba päť rokov.

Má skladovanie pneumatík vplyv na životnosť pneu? 

Ak sa pýtate, či má skladovanie a spôsob skladovania pneumatík vplyv na ich životnosť, odpoveď je jednoznačná: „áno“! Totiž, pneumatiky, ale aj hliníkové disky by ste mali skladovať predovšetkým na suchom mieste, mimo pôsobenia UV žiarenia, a to najlepšie v teplotách od 5 do 20 stupňov Celzia. Práve takýmto spôsobom môžete spomaliť proces starnutia pneumatík a zároveň predísť ich mechanickému poškodeniu. Avšak pozor! Pneumatiky, ktoré boli používané trebárs osem rokov dozadu, už nebudú mať tie isté vlastnosti ako kedysi, čiže v tomto prípade je viac než nutné siahnuť po nových pneumatikách, ktoré vám zabezpečia plynulú jazdu za každých podmienok.