Rozmýšľate nad tým, kedy je potrebné vyhodiť opotrebované pneumatiky a kúpiť nové? Nerozhodujte sa iba na základe hĺbky dezénu, občas môže byť rozhodujúcim faktorom taktiež aj ich vek.

Ak vám niekedy v servise povedia, že by ste mali vymeniť pneumatiky, nemôžete nad tým iba mávnuť rukou, že z vás chcú dostať peniaze za nové pneumatiky a prácu za prezutie. Pneumatiky sú spotrebná vec, ktorá podlieha bežnému opotrebeniu a testy pneumatík dokazujú, že s nimi nemôžete počítať na celú životnosť prevádzky auta.

Kedy je správny moment na výmenu pneumatiky? Faktory, ktoré prispievajú k degradácii vlastností pneumatík je niekoľko. Dezén, hliníkové disky, môžeme ich vymenovať veľa. Treba však sledovať všetky. Pneumatiky sú totiž jediná vec, ktorá vás drží na ceste. Pri krízových situáciách, ako je vyhýbajúci manéver, alebo núdzové brzdenie je potrebná každá časť zvyšných vlastností pneumatík.

Opotrebovaný dezén nie je jediná vec

Najsledovanejšia hodnota pri pneumatike je hĺbka dezénu. Každá pneumatika sa ojazdí inak a záleží predovšetkým od štýlu jazdy, správnom hustení a zaťažení auta. Ako šofér už viete, že minimálna povinná hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm, čo je však už hraničná hodnota, kedy sú pneumatiky schopné odvádzať vodu. Odporúča sa mať pneumatiku s dezénom aspoň 3 mm. To je zas pre zimné pneumatiky minimálna hodnota, no odporúča sa viac.

Dávajte pozor aj na vek pneumatík

Schopnosti pneumatík sú výrazne ovplyvnené taktiež ich vekom a spôsobom skladovania. Môžete mať dostatočný dezén, no pokiaľ sú pneumatiky staré 8 až 10 rokov, kedy sú vystavované rôznym teplotám, nebudú fungovať rovnako dobre.

Vymieňajte aj pri mechanickom poškodení

Ďalší faktor, ktorý môže rozhodnúť o výmene pneumatík je ich mechanické poškodenie. Najčastejším mechanickým poškodením je defekt. Hoci sa môže zalepiť, neodporúča sa to. Ak sú poškodenia opakované a na tom istom mieste, alebo blízko seba, nový materiál sa nespojí so starou gumou.

Nezabúdajte aj na podvozok

Kvalita pneumatík je rozhodujúca aj podľa toho, či máte v poriadku podvozok. Rozhodená geometria spolu s opotrebovanými tlmičmi sa podieľa nielenže na rýchlejšom opotrebovaní pneumatík, ale taktiež na tom, či auto bude na ceste dobre sedieť a pneumatiky nebudú mať potrebný kontakt s cestou.