Či už riadite motorku, klasické  osobné auto, kamión, či športové vozidlo, vždy musíte sledovať stav pneumatík. Iba s kvalitnými pneumatikami v dobrom stave bude Vaša jazda bezpečná a bezproblémová. Pravidelná návšteva pneuservisu je teda na mieste.

Sledujte svoje pneumatiky

Zlý stav pneumatík môže byť ľahko príčinou straty kontroly nad autom. Môže sa tak stať nielen na zľadovatenej ceste a za nepriaznivých podmienok, ale tiež na suchej udržiavanej ceste. Dobrý stav pneumatík je pre bezpečnú jazdu jednoducho podmienkou. Čo by ste mali pravidelne kontrolovať?

  1. Tlak vzduchu, resp. nahustenie pneumatík

Tlak vzduchu pravidelne kontrolujte vo všetkých pneumatikách, teda aj v rezervnej. Nesprávne nahustené pneumatiky majú za následok výrazné zhoršenie jazdných vlastností vozidla, kedy auto doslova „zanáša“ do strany, kde je pneumatika málo nahustená. Rovnako hrozí riziko väčšieho opotrebenia pneumatiky. Avšak mimoriadne rizikové je aj prílišné nahustenie. Auto nebude k ceste dobre priliehať a bude po vozovke akoby plávať. Tlak v pneumatikách si skontrolujete veľmi jednoducho, a to napríklad pri tankovaní na čerpacej stanici, kde poslúži kompresor. Robte to pravidelne! Nielen pri výmene pneumatík…

  1. „Prehodenie“ pneumatík

Toto robí len veľmi málo motoristov, no určite je to dôležitý krok. V čom spočíva? Približne v strede sezóny, to znamená v strede letnej a tiež v uprostred zimnej sezóny, prehoďte predné pneumatiky za zadné. Prečo? Aby sa opotrebúvali rovnomerne. Ak totiž máte motor v prednej časti vozidla, predné pneumatiky sa opotrebúvajú viac a naopak.

  1. Vizuálna kontrola

Je tiež veľmi dôležitá a netreba ju zanedbávať. Sledujte, či behúň nie je opotrebený, či na ňom nie sú praskliny alebo viditeľné hrčky. Rovnako netreba zabúdať na hĺbku dezénu, ktorá je u letných pneumatík minimálne 3 mm! Ľudovo povedané „ošúchané“ pneumatiky bezodkladne nechajte vymeniť v pneuservise, prípadne si ich prezujte svojpomocne.

Nesprávne nahustené, opotrebované alebo včas neprezuté pneumatiky bývajú častou príčinou dopravných nehôd. Pritom stačí tak málo a môžete jazdiť omnoho bezpečnejšie. Ak si pneumatiky neviete skontrolovať svojpomocne, určite neváhajte pri akomkoľvek probléme navštíviť pneuservis.

 

FOTO:  © Minerva Studio / Dollar Photo Club

Pridaj komentár