Kúpou auta sa starosti nekončia. O auto sa treba pravidelne starať a samozrejme, mať na jeho údržbu dostatok financií. Veľmi dôležitým krokom je výber správneho autoservisu. Môže Vám ušetriť mnoho peňazí. Ak je auto ešte v záruke, vhodnejšie je asi navštevovať autorizovaný autoservis. No ak už v záruke nie je, máte na výber.

Tipy na výber dobrého autoservisu

Návšteva servisu sa odporúča raz ročne, prípadne každých 30 000 najazdených kilometrov. Je to ideálny spôsob, ako udržať svoje auto v dobrej kondícii a vyhnúť sa prípadným poruchám, ktoré môžu poriadne ukrojiť z rozpočtu. Neviete si vybrať správny autoservis? Skúste výber podľa týchto odporúčaní:

  • Zvažujte a neberte hneď prvú ponuku. Ceny v rôznych servisoch sa totiž môžu poriadne líšiť. A to aj o desiatky, dokonca stovky eur. A to už stojí za tú námahu, aby ste sa poobzerali.
  • Pýtajte sa! Určite máte veľa známych a členov rodiny, ktorí majú vlastné auto. Poproste ich, aby sa s Vami podelili o svoje skúsenosti. Určite Vám budú vedieť poradiť a poskytnúť recenzie blízkych autoservisov. Nič nie je lepšie, ako osobná skúsenosť.
  • V servise sa poobzerajte a prehliadnite si celkové vybavenie, čistotu, aj tím technikov. Ak sa Vám čosi nepozdáva, vždy máte možnosť ísť inam.
  • Všímajte si aj prípadné pracovné certifikáty a osvedčenia mechanikov. Môžu byť totiž v priestoroch servisu vystavené. A ak ich mechanik má, je to určite plus.
  • Vopred sa oboznámte s reklamačným poriadkom a s cenníkom služieb.
  • Nebojte sa vyjednávať! Vždy existuje možnosť úpravy ceny, najmä v neautorizovaných autoservisoch.
  • Vždy si vyžiadajte doklad o zaplatení s rozpísanými položkami prác a náhradnými dielmi, ktoré boli menené. Bez neho pri prípadnej reklamácii neobstojíte. V dôveryhodnom autoservise je doklad o zaplatení samozrejmosťou.
  • Ak idete na bežnú servisnú prehliadku, opýtajte sa, či si nemôžete priniesť napríklad vlastný olej. Ušetríte. Takáto možnosť je v mnohých autoservisoch bežná.

Ak by ste s vykonanými opravami neboli spokojný, prácu autoservisu môžete reklamovať do troch mesiacov. Pokiaľ Vám nefunguje vymenená súčiastka, môžete ju podľa zákona reklamovať do dvoch rokov. V kvalitnom a dôveryhodnom autoservise nebude prípadná reklamácia problém.

 

FOTO:  © Tyler Olson / Dollar Photo Club

Pridaj komentár