Vlastniť auto znamená značné finančné výdavky počas celého roka. Niektoré sú pravidelné a niektoré nastávajú raz za pár rokov. Jednou z najväčších investícií je kúpa nových pneumatík. Tabuľky nepustia, a preto je zo zákona povinné ojazdené pneumatiky vymeniť. Stačí však dodržiavať zopár pravidiel a dokážete ich životnosť predĺžiť.

Čo hovorí zákon a tabuľky

Zo zákona musíte vymeniť letné pneumatiky za nové, keď ich dezén klesne pod 1,6 mm. Zimné pneumatiky musia mať dezén hlbší ako 3 mm. Výrobcovia udávajú životnosť oboch typov pneumatík na 5 až 6 rokov. Maximum je 10 rokov, a to len u vozidiel, ktoré sú na ceste naozaj zriedkavo. Životnosť pneumatík sa dá predĺžiť viacerými spôsobmi. Dokonca aj taká maličkosť ako je správny tlak v pneumatikách vám pridá minimálne rok k dobru. Ale ruku na srdce, ako často tlak kontrolujete? Je potrebné, aby ste si našli čas a občas venovali pozornosť gumám, ktoré vás držia na ceste.

Čo ničí pneumatiky

Dôležitý je váš štýl jazdy. Ak jazdíte ako blázni, vojdete do každého výmoľu alebo vám nerobí problém parkovať na obrubníku, celkom iste si koledujete o poškodenie pneumatík. Pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú aj pri častej jazde vo vysokej rýchlosti a následnom prudkom brzdení. Menšie osobné vozidlá nepatria na poľné cesty, ktoré sú plné ostrých kameňov. Pneumatiky by ste mali chrániť. Znamená to ich impregnáciu pred zimou a kryty na gumy počas letných mesiacov. Vysoké teploty sa pneumatikám nepáčia. Test pneumatík dokázal aj negatívny vplyv na pneumatiky, keď ich používate mimo ich sezóny t.j. zimné v lete a naopak.

Zistite stav pneumatík

Pri kontrole pneumatík postupujte nasledovne. V prvom rade skontrolujte správne nahustenie. Na zimných i letných pneumatikách zmerajte dezén. Vizuálne skontrolujte povrch pneumatík. Venujte pozornosť puklinám alebo farebným rozdielom. Nezabudnite prezrieť ani bočnice a preveriť stav ventilov. Očistite pneumatiky od bahna a kamienkov. Ak nájdete na pneumatike deformácie, ihneď navštívte pneuservis. Kontrolu pneumatík robte minimálne raz za dva mesiace. Skontrolovať by ste ich mali taktiež pred dlhšou cestou. Nezabúdajte pri kontrole prezrieť aj rezervné koleso. Po sezónnej výmene pneumatík ich uložte na suché a tmavé miesto.