Skladovanie pneumatík nie je žiadna veda, ale napriek tomu urobí veľa motoristov pri uskladnení zbytočné chyby, ktoré vedú k degradácii plášťa pneumatík alebo deformácii dezénu. Niektorí majitelia vozidiel radšej nechajú všetko na pneuservis a za malý poplatok uschovajú sezónne pneumatiky v ich sklade. Ak vlastníte rodinný dom a máte voľný priestor, pokojne pneumatiky uložte u seba v dome. Riaďte sa však jednoduchými pravidlami, ktoré zaručia, že pneumatiky budú na nasledujúcu sezónu v top stave.

Pred uložením pneumatík skontrolujte ich stav

Letné a zimné pneumatiky pred ich uložením na sezónny odpočinok detailne prezrite. Túto činnosť budete pravdepodobne robiť okolo 15. novembra alebo 31. marca, čo sú zákonom stanovené termíny na výmenu pneumatík. Pozornosť venujte hlavne kamienkom v dezéne, ktoré šetrne odstráňte. Vhodné je pneumatiky postriekať ochranným sprejom. Pred uskladnením skontrolujte tiež hĺbku dezénu. Ak je dezén u zimných pneumatík nižší ako 3 mm a u letných 1,6 mm, tak ich nemusíte ani uskladniť, ale rovno kúpte nové. Uvedená hĺbka dezénu je predpísaná zákonom a v prípade jazdenia s nižšími hodnotami si koledujete o pokutu.

Ideálna na uskladnenie je pivnica

Majitelia rodinných domov s pivnicou majú výhodu. Práve pivnica je ideálnym miestom na úschovu pneumatík. Dobre vám poslúži i garáž, ale nemala by byť príliš studená. Pozor tiež na to, aby nešlo o príliš vlhké prostredie. Vlhkosť a UV žiarenie sú dve veci, ktoré uskladneným pneumatikám škodia najviac. Znamená to, že miestnosť pre uskladnenie pneumatík musí byť tmavá so stabilnou teplotou okolo 15 stupňov. V prípade, že si nie ste istí vlhkosťou v pivnici, dajú sa zakúpiť špeciálne vákuové vaky, do ktorých pneumatiky Austone či inú značku pneumatík zabalíte.

Ako uložiť pneumatiky, aby sa nedeformovali

Odporúčame vám kúpiť dve sady pneumatík s ráfikmi. Investícia do pneumatík s ráfikmi sa vám vráti, pretože prezúvanie vás vyjde oveľa lacnejšie. Ak ste si kúpili kvalitné pneumatiky, priplaťte si i za ráfiky. Pneumatiky s ráfikmi je možné skladovať dvomi spôsobmi. Buď ich zavesíte na stenu, alebo ich uložíte na seba. Zavesené na stene sa znehodnocujú najmenej. Pneumatiky bez ráfikov uložte vedľa seba. Nezabúdajte pneumatiky raz za mesiac otočiť, aby sa v zaťažených miestach nevytvorili deformácie.