Čistota a správna starostlivosť o auto hovorí o majiteľovi viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Majiteľovi by malo záležať na tom, aby sa jeho spolucestujúci, ale aj on sám, cítili v aute pohodlne a príjemne. Správnou starostlivosťou predlžuje vzhľad aj životnosť svojho auta. Tu sú tipy ako na to.

Než začneme, uistite sa, že okrem kvalitnej autokozmetiky máte pripravené ochranné rukavice a iné ochranné pomôcky, ktoré vás ochránia pred nepriaznivými účinkami chemikálií.

Ako čistiť interiér

Platí zásada, že najskôr sa začína odstraňovaním najväčších nečistôt v interiéri. Ako prvé odporúčame upratať koberčeky a dôkladne povysávať celého vnútro auta od podlahy, cez sedačky, kufor a nezabúdame ani na strop. Keď bude najhrubšia špina očistená, pokračujte umývaním a zotretím prachu na palubovke. Nezabudnite ani na umytie okien zvnútra. Ako posledné radíme ošetriť aj sedačky špeciálnym prostriedkom na to určeným. Netreba na to drahé prípravky. Široký výber kvalitnej autokozmetiky za skvelé ceny môžete nájsť v predajniach REMPO.

Čistenie motora

Aj váš motor sa vám poďakuje dlhšou životnosťou, ak mu doprajete pravidelné čistenie. Nie je to žiadna ťažká práca, s našimi tipmi ju ľahko zvládne aj úplný začiatočník. Pred čistením sa uistite, že motor je chladný. Odporúčame ho preto čistiť hneď ráno. Po otvorení kapoty ho najskôr opláchnite slabším prúdom vody. Nechajte chvíľu vyschnúť, nie však úplne, pretože pred nanesením čističa musí byť motor vlhký. Vhodný čistič nastriekajte všade tam, kde je to možné. Pomocou štetca ho rozotrite na menej dostupné miesta. Dávajte však pozor, aby nestekal mimo motorového priestoru. Nechajte chvíľku pôsobiť (riaďte sa odporúčaniami na samotnom čističi) a potom opláchnite prúdom vody. Vysušte suchou utierkou a naštartujte. Nechajte voľnobeh cca na tri minúty.

Umývanie, dekontaminácia a voskovanie

Tak ako interiér, aj vonkajší vzhľad auta veľa hovorí o tom, ako sa o neho majiteľ stará. Dážď, slnko, sneh aj mráz oslabujú ochrannú vrstvu auta – lak. Lak sa postupom času vytráca, preto je dobré ho voskovať pravidelne dva- až trikrát do roka, keďže má pozitívne účinky na životnosť karosérie. Pred samotným lakovaním je nutné auto dôkladne umyť a očistiť aj od najmenších nečistôt, na koľko môžu spôsobiť škrabance. Následne je potrebné za pomoci lubrikačnej chémie alebo špeciálnej plastelíny dekontaminovať lak. Potom ešte raz opláchnite a utrite do sucha. Teraz je auto pripravené na voskovanie. Vosk nanášajte za pomoci penových aplikátorov, aby ste ušetrili vosk. V žiadnom prípade netlačte. Stačí nanášať ľahkými krúživými pohybmi. Vosk nechajte dobre uschnúť. Taktiež odporúčame riadiť sa pokynmi výrobcu na etikete. Ak je vosk dokonalé suchý, doleštite ho bavlnenou utierkou. Hotovo!

Nezabudnite na aditíva do paliva 

Používať aditíva do paliva určite odporúčame. Okrem toho, že zvyšujú výkon motora a znižujú spotrebu, majú aj ďalšie priaznivé účinky. Ochraňujú celý palivový systém pred koróziou, zlepšujú vlastnosti paliva a ak pridáte aditívum do nafty, znížite bod jej tuhnutia a zvýšite mazivosť. Pridávať aditíva sa odporúča tesne pred tankovaním, aby sa vyvážene rozptýlilo po celej nádrži. POZOR! Ak tankujete prémiové palivá aditíva do nich zvlášť nepridávajte. Kvalitu ani vlastnosti tým nezvýšite. Je to zbytočné a zlepšíte tak maximálne prievan vo vašej peňaženke.

O výbere vhodných čističov, pre vaše auto sa skúste najskôr poradiť priamo v predajni. V predajniach REMPO nájdete nielen širokú škálu rôznych značiek autokozmetiky, ale aj špičkovo vyškolený personál, ktorý vám odporučí najvhodnejšiu alternatívu starostlivosti.