ROZDIEL MEDZI ZIMNÝMI A CELOROČNÝMI PNEUMATIKAMI

Celoročné pneumatiky sú určené na jazdu v rôznych podmienkach – suchá vozovka, mokrá vozovka, sneh. Zimné pneumatiky sú špeciálne stavané na zdolávanie rôznych zimných situácií – nízke teploty, ľad, sneh, čľapkanica… Materiál behúňa celoročných pneumatík je pri nízkych teplotách tvrdší, dôsledkom čoho je znížená trakcia (záber) medzi kolesami a vozovkou. Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšieho materiálu, vďaka čomu aj pri nízkych teplotách a extrémnych podmienkach poskytujú lepšiu priľnavosť a lepší brzdný účinok. Tým sa zlepšuje ovládateľnosť celého vozidla a jazda je bezpečnejšia.

POHON 4×4 SO ZIMNÝMI PNEUMATIKAMI

Jazda s pohonom 4×4 zlepšuje trakciu tým, že pri akcelerácii sú poháňané všetky štyri kolesá. „Štvorkolka“ vám ale nepomôže pri prudkom brzdení. Zimné pneumatiky zlepšujú trakciu nielen pri brzdení, ale aj pri akcelerácii a zatáčaní do zákrut.

ZIMNÉ PNEUMATIKY NA CELOM AUTE

Možno niekto špekuluje nad tým, že by si dal zimné pneumatiky iba na jednu nápravu.  Na tento nápad by ste mali hneď zabudnúť a zimné pneumatiky obuť na všetky štyri kolesá, bez ohľadu na to, či máte pohon prednej nápravy alebo zadnej. Použitím dvoch typov pneumatík na jednom vozidle bude vzájomná súčinnosť oboch náprav narušená. Pre ovládateľnosť, kontrolu a bezpečnosť v náročných poveternostných podmienkach sa jednoznačne odporúča použitie rovnakých pneumatík na celom aute. Plus, ak by ste skombinovali dve zimné pneumatiky na prednej náprave s dvoma celoročnými pneumatikami na zadnej, celoročky by sa opotrebúvali nerovnomerne.

ZIMNÉ PNEUMATIKY PO CELÝ ROK?

Používanie zimných pneumatík počas celého roka sa neodporúča. Mäkší materiál behúňa by sa pri teplom počasí opotrebúval oveľa rýchlejšie ako materiál pre celoročné pneumatiky. Ak by ste nechali zimné obutie na aute po celý rok, vyšlo by vás to oveľa drahšie ako kúpa sady letných pneumatík a ich prezutie.

AKO DLHO PNEUMATIKY VYDRŽIA

Na otázku ako dlho pneumatiky vydržia neexistuje jednoznačná odpoveď. Životnosť pneumatík vzhľadom na vek a frekvenciu používania, závisí od viacerých faktorov – ich typu, zvykov vodiča, počasia, jazdeného povrchu, starostlivosti o ne… Zopár rád:

  1. PRAVIDELNÁ KONTROLA

Pneumatiky by ste mali pravidelne dôkladne prekontrolovať (vrátane geometrie a vyváženia v špecializovanom servise) raz ročne, alebo po 10 000 kilometroch. Správne vyváženie kolies chráni pneumatiky pred predčasným opotrebovaním.

  1. DESAŤ ROKOV JE MAXIMUM

Pneumatiky by sa mali preventívne vymeniť po desiatich rokoch od uplynutia dátumu ich výroby bez ohľadu na to, či sa používajú alebo stoja v garáži. Nahradiť by ste ich mali aj keď sa zdajú byť ešte použiteľné a ich dezén nie je opotrebený pod normu.

  1. SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ

Životnosť pneumatík môžete predĺžiť aj ich správnou údržbou – správny tlak vzduchu v pneumatikách, výmena pozícií pneumatík na aute, vozidlo v dobrom technickom stave.