Hliníkové elektróny svietia na kolesách už z diaľky. V obchodoch nájdete hliníkové disky v jednoduchom dizajne i extravagantné varianty, ktoré dodajú každému vozidlu šmrnc. Musíme potvrdiť, že hliníkové disky budú na kolesách vždy vyzerať lepšie ako plechové. Na druhej strane dostávajú mínusové body z hľadiska životnosti a odolnosti.

Prečo áno a prečo nie hliníkové disky

Majitelia starších vozidiel dávajú prednosť plechovým diskom kvôli ich nižšej cene. Plechové disky sú samozrejme veľmi odolné a vydržia takmer všetko. Na kolesách ich môžete mať v lete i v zime. Prakticky odolajú akémukoľvek mechanickému poškodeniu. Ich nevýhoda okrem nevábneho vzhľadu tkvie v riziku korózie. Proti korózii dokážete bojovať jedine špeciálnym náterom. Hliníkové disky by korodovať nemali, ak na sa na ich povrchu nevytvorí puklina alebo iné poškodenie. Cez puklinu by sa voda dostala do vnútra hliníka a korózia sa môže začať tvoriť v galvanickej štruktúre. Takéto disky sú už nadobro odpísané a musíte ich vymeniť. Hliníkové disky pneumatikám nebránia vo svižnom rozjazde a nepoškodzujú ich. Napriek väčšej náchylnosti k praskaniu vám môžu hliníkové disky vydržať dokonca dlhšie ako plechové. Dávajte si však pozor počas zimy, kedy si vyžadujú vašu pravidelnú pozornosť a starostlivosť.

Na hliníkové disky si dávajte pozor hlavne v zime

Ak sa nedokážete hliníkových diskov vzdať ani v zime, tak sa o ne budete musieť starať. Zanedbaná údržba veľmi často končí ich úplným zničením a nutnosťou kúpiť nové disky. V zime totiž na hliníkové disky číhajú nástrahy v podobne posypových materiálov, ktoré im škodia. Najviac škody narobí štrk a chemický posyp. Hliníkové disky môžete hodiť do koša, ak zle nainštalujte na kolesá snehové reťaze, ktoré sú v horách povinné ako reťaze na dodávky i osobné vozidlá. Staráte sa o pneumatiky Kormoran i o celý exteriér vozidla? Podobne sa starajte aj o hliníkové disky. Prvým krokom je vizuálna kontrola povrchu diskov. Najmenší škrabanec môže znamenať znehodnotenie diskov. Nerovnosti povrchu je nutné zatrieť špeciálnym lakom. Druhým krokom je nanášanie špeciálnych prípravkov v podobe sprejov, ktoré chránia hliníkové disky pred mastnotou, prachom a látkami nachádzajúcimi sa na vozovke. Pri umývaní auta nezabúdajte ani na disky. Problémom sú hliníkové disky v atypickom tvare. Nečistoty usadené v záhyboch budete musieť prácne čistiť handričkou z mikrovlákna.