Zimné obdobie dokáže na vašom vozidle zanechať mnoho následkov. Ako ich odhaliť včas, aby bolo pripravené na jar?

Aj táto zima dala autám poriadne zabrať. Počas týchto mesiacov na nich čakalo mnoho nástrah ako napríklad množstvo snehu, nízke teploty či soľ na cestných komunikáciách. Ako by mala vyzerať správna údržba na jar? Myslieť treba na viacero vecí.

Počuli ste už o „roletách“ na cestách? Ide o úseky, ktoré sa vytvoria na cestných komunikáciách, ktoré sú pokryté ľadom a nahromadeným snehom. A tie teda vaše tlmiče radi nemajú. S podobnými podmienkami sa dokážu potrápiť aj takí siláci ako Opel Grandland či iné SUV. Tieto ostré nerovnosti negatívne vplývajú najmä na tyčky stabilizátorov. Ako tento stav spozorujete? Stačí si všímať netypického klepania smerom od poškodených kolies pri ich kontakte s hrbolom. Preto si ich na jar poriadne skontrolujte. Ak sa už budete nachádzať v tejto časti vozidla, overte si aj stav spomenutých tlmičov, ktoré môžu mať uvoľnenú pružinu, prípadne môžu tiecť. Ak spozorujete tieto nedostatky, je čas na výmenu poškodenej súčiastky. Podvozok totiž po zime skrýva zrejme najviac nástrah.

Poriadne zabrať dostáva v tomto období aj batéria. To sa týka hlavne tých vodičov, ktorí nechávajú svoje „tátoše“ v mrazivom počasí dlhšiu dobu bez aktivity. Treba však dodať, že aj každodenné ranné štartovania pri teplotách hlboko pod nulou ju vyčerpávajú. Preto si nechajte akumulátor skontrolovať servisným technikom, prípade si vyžiadajte výpis o jeho kapacite. Niekedy je nutné ho totiž úplne vymeniť. Ak sa však o batérie budete starať v dostatočnej miere, môžete ich životnosť predĺžiť až o dva roky.

Menej práce mal počas týchto mesiacov aj chladiaci systém. Zima mu môže spôsobiť nemalé škody, napríklad v podobe priesakov. Je tak na mieste skontrolovať expanznú nádobu chladiča, či nebadať úbytok chladiacej kvapaliny. Pozor však pri jej otváraní! Niekedy hrozí náhle uvoľnenie horúcej pary. Nejde však o jedinú kvapalinu, ktorú treba skontrolovať. Hladinu oleja dokonca zvládnete aj vo vašej garáži, keďže nejde o nič zložitého. Pre istotu sa uistite, či neuniká niekde z motora. Aby ste si mohli užiť plnohodnotnú jazdu počas najbližších mesiacoch vo vašom Opel Crossland, dolejte kvapalinu do ostrekovačov. Už v apríli sa odporúča jej výmena za letnú, ktorá bude účinnejšia proti peľu či hmyzu. Z tohto pohľadu je dôležitá aj výkonnosť stieračov. Pozor aj na stav hydraulickej kvapaliny.

Pre dokonalú bezpečnosť sa uistite o pripravenosti bŕzd, na čo stačí aj pozorné oko či trochu sústredenosti počas jazdy. Počas brzdenia nesmieme cítiť žiadne vibrácie či počuť nezvyčajné zvuky, auto by malo udržiavať priamy smer. Pri pohľade na ne je čas na návštevu servisu, ak sú výrazne sfarbené prípadne ak budú brzdové kotúče uvoľnené. Skontrolujte aj množstvo brzdovej kvapaliny. Keďže sa blížia aj poriadne horúce dni, nezanedbajte údržbu klimatizácie a kabínového filtra. V ňom sa totiž postupne hromadí peľ, prach alebo iné nežiaduce nečistoty, ktoré môžu vytvoriť aj nebezpečné plesne. Tie sú pri uvoľnení spór značne nebezpečné aj pre zdravie posádky. Špeciálne spreje či filtre na čistenie klimatizácie si zakúpite v každom kvalitnom obchode s potrebami pre motoristov.

Najbezpečnejšou cestou je vykonanie kontrolnej prehliadky vozidla. Zoberte svoj Opel Astra do najbližšieho autorizovaného servisu a predíďte nepríjemným prekvapeniam. Servis Opel sa zameriava na :

  • Kvalitu a stav prevádzkových kvapalín (brzdová kvapalina, olej, ostrekovač, chladiaca kvapalina)
  • Predné sklo, ostrekovače a stierače
  • Stav autobatérie
  • Stav podvozku (brzdy, náprava, rozvodka, kolesá, rám)
  • Kontrolu pneumatík a vhodnej hĺbky dezénu
  • Karosériu, napríklad poškodenie jej farby a laku