Po snehu už nie je na cestách ani stopy a stromy už vyháňajú prvé púčiky – jasné znaky, že prichádza jar. Aj keď je jarné počasie nepredvídateľné, začíname premýšľať o tom, kedy je ten správny čas na výmenu zimných pneumatík za sadu letných. Prezúvanie nás čaká pri zmene období dvakrát ročne, zavše si ale nepamätáme kedy presne.

KEDY VYMENIŤ ZIMNÉ PNEUMATIKY ZA LETNÉ

Všeobecne sa odporúča letné pneumatiky nahadzovať ak je vonku stabilne teplejšie ako 7°C. Najväčším dôvodom na výmenu pneumatík pri zmene sezón je lepšia priľnavosť, ktorá zvyšuje bezpečnosť jazdy automobilu. Ak budete s výmenou čakať príliš dlho, vaše zimné pneumatiky budú trpieť – materiálové zloženie dezénu zimných pneumatík zlepšuje priľnavosť k vozovke ak je na nej vrstva ľadu alebo snehu a ak sú teploty nízke a nie na suchú a rozpálenú cestu. To znamená, že príliš vysoká teplota jazdeného povrchu zimným pneumatikám neprospieva a gumy nezabezpečujú dostatočnú trakciu.

PREČO JAZDIŤ NA LETNÝCH PNEUMATIKÁCH

Letné a celoročné pneumatiky sú vyrobené z tvrdej gumovej zmesi, ktorá je určená na teplú cestu a asfalt. Ak používate pneumatiky na účely, na ktoré sú určené, nielenže predlžujete ich životnosť ale aj schopnosť poskytovať vám dostatočnú priľnavosť a optimálne jazdné vlastnosti.

AKO PREZUŤ

Aby ste sa na prezúvanie správne pripravili, vykonajte dôkladnú kontrolu pneumatík a stav, v akom sú vaše elektróny či plechové disky. Taktiež používajte správne náradie, alebo si dajte kolesá vymeniť v pneuservise, aby ste privítali jar so všetkou gráciou. Pri prezúvaní do letnej sady kolies si dajte pozor na to, aby vnútorná strana kolies ako aj povrch brzdového kotúča alebo bubna boli bez poškodení a bez nečistôt či korózie.

DO ČOHO PREZUŤ

Ak sú vaše letné pneumatiky v zlom stave (sú zničené alebo nemajú dostatočne hlboký dezén – menej ako 1,6 mm), najrozumnejšie bude vymeniť ich za sadu nových. Pri ich výbere sa riaďte údajmi uvedenými v osvedčení o evidencii. Vodiči väčšinou hľadajú podobnú náhradu, zodpovedajúcu veľkosti a typu predchádzajúcej sady kolies. To je váš východiskový bod pri hľadaní modelu letných pneumatík, ktoré budú vyhovovať vašim nárokom – brzdné vlastnosti, ovládateľnosť, komfort jazdy, úroveň hluku atď.

Dnešný trh ponúka rôzne modely pneumatík a diskov, preto môže byť pre niekoho výber náročný. Ak potrebujete pre vaše auto spoľahlivé pneumatiky, toto kritérium spĺňajú lacné pneumatiky Zeetex. Nie sú len lacné, ale aj kvalitné. Značka Zeetex sa špecializuje na automobilový priemysel už od roku 2005 a má silné portfólio pneumatík na osobné i SUV vozidlá. Ich pneumatiky poznajú spokojní zákazníci po celom svete. Sú bezpečné, kvalitné, pohodlné, tiché a ekonomicky veľmi výhodné. Ideálne sú pre rôzne modely vozidiel a špeciálny dizajn vzoru ich behúňa poskytuje vodičom výkon, ktorý hľadajú.